Як змінилися бюджети міст в процесі децентралізації у 2015 році

Реформа децентралізації має на меті не лише «перекроїти» карту України відповідно до Перспективних планів, але й максимально делегувати повноваження громадам. Особливу нішу цієї реформи займають питання фінансування. Кореспондент МЦР спробувала з’ясувати на якому етапі знаходиться фінансова децентралізація та від чого залежатиме формування місцевих бюджетів.

Відповідно до Концепції децентралізації, у місцевому бюджеті залишатимуться податки за землю, 5% акцизу з тютюнових виробів, алкогольних напоїв та нафтопродуктів, транспортний податок та податок з комерційної та нежитлової нерухомості. Органи місцевого самоврядування самі визначатимуть ставки та пільги за земельним податком і відповідно в кожному регіоні доходи від землі становитимуть різну суму. За інформацією Асоціації міст України, надходження від підакцизних товарів становитимуть 8,1 млрд грн. В 2015 році ці кошти планують спрямувати на покращення комунального дорожнього господарства. Нагадаємо, що раніше місцева влада отримувала субвенції з державного бюджету. В середньому ця сума становила 2,4 млрд, проте виплати були нерівномірними, що давало не лише поле для корупції, але й порушувало системність дорожніх робіт. Тепер ці кошти використовуватимуться виключно за рішеннями місцевої ради без будь-яких вказівок з центру. Надходження у місцевий бюджет від податків з комерційної та нежитлової нерухомості, а також транспорту прогнозуються на рівні 1,7 млрд грн та 0,4 млрд грн відповідно.

Не секрет, що переважні більшість регіонів України – дотаційні. Проте фінансова децентралізація дає перші результати: якщо у 2014 р. 96,3 місцевих бюджети потребували дотацій, то у 2015 їхня кількість зменшилася на 22%. Наразі дотаціями держбюджету користуються 74,6% місцевих громад. Більше того, в цьому році в Україні з’явилися збалансовані місцеві бюджети. Їх небагато – всього 10,2%, проте це перший крок до надання громадянам якісних послуг на місцях. Наразі власні ресурси місцевих бюджетів збільшилися втричі.

Окрему статтю витрат як місцевого так і центрального бюджету становлять витрати на освіту та охорону здоров’я. Нагадаємо, що обидві сфери, відповідно до концепції реформи децентралізації, є делегованими повноваженнями держави. Простіше кажучи, держава розробляє стратегію та план діяльності освітніх та медичних закладів, а місцева громада повинна забезпечити їх фінансування. У 2015 році обсяг забезпечення коштами охорони здоров’я зріс на 12%, а освіти – на 13%. Причиною цього, окрім збільшення місцевих бюджетів, стало посилення відповідальності профільних міністерств. Міністерство освіти і науки України, а також Міністерство охорони здоров’я працюють над оновленням фінансових нормативів бюджетної забезпеченості та зобов’язані реформувати соціальних стандартів. За словами заступника міністра регіонального розвитку та будівництва В’ячеслава Негоди, таке розділення повноважень – це перший крок до 100% фінансування делегованих державою закупівель.

Серед важливих здобутків реформи децентралізації – ліквідація бюрократичних бар’єрів при здійсненні місцевих запозичень та наданні місцевих гарантій. На практиці 182 міста отримали можливість здійснювати зовнішні запозиченні. Раніше таке право мали лише 16 населених пунктів України.

Крім того, органи місцевого самоврядування можуть самі встановлювати ставки та пільги з місцевих податків та зборів. За словами виконавчого директора Асоціації міст України Мирослава Пітцика, економія місцевих бюджетів за відсутності загальнодержавних пільг може складати до 1 млрд грн.

Альона Романюк

Для створення публікації використано інформацію Асоціації міст України та матеріали обговорення реформи децентралізації з урядовцями та представниками громад за організації Американського дому.

0

588