Віталій Петровський

PR та медіа-координатор

Віталій Петровський: Україна не використовує свої запаси бурштину

Бурштин – це яскравий та чарівний, більш жовтого кольору, чудовий дорогоцінний камінь, який звично бачити в якості ювелірних прикрас. Цікава природа появи цієї копалини. Відповідно до геологічної номенклатури – бурштин утворився внаслідок фосилізації, іншими словами, кристалізації протягом мільйонів років природних смол деревини хвойних порід. Кристалізація відбувається в шарах ґрунту за відсутністю кисню. Найбільш поширена корисна копалина, яка утворилась з живиці соснових дерев, тому і з’явилась латинська назва цього каміння – сукциніт, похідна від латинської назви сосни – пінус сукцинифера. Вважаючи більш поширене розповсюдження сосни на узбережжі Балтійського моря, та відповідні геологічні та тектонічні умови, саме в цьому місці на сьогоднішній день існують найбільш поширені родовища бурштину. Звідси пішла і його основна назва – балтійський бурштин. Цей тип дорогоцінного каміння найбільш розповсюджений та найбільш коштовний. Похідне та дуже близьке за характеристиками каміння до балтійського бурштину є і в Україні – на територіях, яки знаходяться на значній відстані від морського узбережжя.

Світові запаси бурштину. Місце України в світової здобичі сонячного каміння

Найбільші поклади бурштину в світі знаходяться на узбережжі Балтійського моря, в країнах Балтії, Польщі, в Німеччині та у Калінінградській області Російської Федерації. Саме в Калінінградській області існує єдине в світі підприємство з промислової здобичі бурштину. По підрахункам вчених геологів на території Калінінградській області, та на морському узбережжі Литви, містяться 90% світових запасів сонячного каміння. Добич бурштину промисловим засобом відбувається саме тут, враховуючи рентабельність процесу та невелику глибину залягання. Шматки бурштину вагою понад 1 кг. прирівнюються до коштовного каміння, вивіз та продаж якого регламентовано на законодавчому рівні.

Окрім балтійського узбережжя в невеликій кількості бурштин у Європі зустрічається також на Сицилії та у Румунії. Від назв країн місця розташування родовища, походить і назва цих мінералів. В Сицилії добувають симетіт, а в Румунії – руменіт. Вагоме місце в світовій здобичі бурштину займають родовища в Україні, однак по своїм геологічнім та фізичним властивостям, цей вид каміння відрізняється від типового бурштину.
Окрім Європи поклади бурштину знаходяться у М’янмі , та на Атлантичному узбережжі Північної Америки. Саме в Канаді та на узбережжі США і Мексики є найбільш крупні родовища сонячного каміння в Західній півкулі. Гарно відомий в світі і Домініканський бурштин, коштовне каміння, здобуте у піщаних дюнах Домініканської Республіки.

На Україні бурштин, який добувається також відноситься до каміння балтійської групи, але завдяки тому, що каміння є дуже різноманітним та забарвленим, саме український бурштин має одну із самих високих цін на ринку. В середньому ціна українського бурштину коливається в межах 4-5 тис. американських доларів, в залежності від розміру каміння та його кількості. Така вартість каміння, здобутого на українських родовищах значно нижче існуючою ціни на бурштин в світі завдяки тому, що лева частка дорогоцінного каміння добувається незаконним способом та контрабандними шляхами вивозиться за межі держави.

На сьогоднішній день в Україні існує три найбільш відомих родовища бурштину, які розташовані у трьох бурштиноносних басейнах, у Дністровському, Прип’ятському та Дніпровському. Саме Прип’ятський басейн входить до складу Українського щита, розташувавшись на його західних та північних схилах. Це територія сучасних Житомирської, Ровенської та Київської областей України. До складу Дніпровського басейну входять родовища розташовані в Черкаській, Полтавській, Київській, Дніпропетровській та Запорізької областей. Дністровський басейн розкинувся на Прикарпатті та у самих горах, на території Львівської та Івано-франківської областей.

Основна добич бурштину в Україні відбувається в Поліському бурштиноносному районі, який входить до складу найбільшої на Європейському континенті бурштинової провінції. Промислові запаси бурштину має Клесівське родовище. В середньому держава саме на цих двох родовищах щорічно видобуває 3-5 тон дорогоцінного каміння, тоді як приватні кампанії та нелегальні копачі видобувають значно більше – 20-30 тон на рік. Бурштин залягає на цієї території на глибині 2-10 метрів, тоді як на іншому великому родовищі бурштину, на Язівському глибина залягання значно менше. Значно менше запаси бурштину має Дубровицьке родовище. Загалом в Україні саме на цих трьох родовищах бурштину видобувають до 1% світової здобичі бурштину, що становить сумарний запас приблизно 100-120 тон. Перспективним враховуються родовища у Сарнському районі, де існують поки що тільки розвідані невеликі шари, загальний запас котрих становить 40-50 тон. Дивлячись на дані геологічної розкидки можна зробити висновки, що Україна має достатній запас бурштину, котрий при розумному використанні може давати значні надходження до державної казни.

Використання бурштину. Основні проблемі видобутку в Україні

Бурштин, який має статус коштовного каміння активно використовується в ювелірній промисловості. Загально відомі широкому колу цінителів коштовностей різні ювелірні вироби з бурштину, різноманітні прикраси та предмети побуту. Окрім використання в ювелірній справі, бурштин в незначної кількості використовується в електротехнічній галузі. Саме ізолятори з бурштину в свій час були важливим елементом рентгенівського обладнання. В хімічній промисловості використовують бурштинову смолу, як основний компонент для виготовлення бурштинового лаку, рідини с особливими технічними властивостями для виробництва ізолюючих елементів в трансформаторах та акумуляторах.

Незважаючи на наявність існуючого законодавства в Україні з питання видобутку та реалізації бурштину, загально відомим остається факт активного незаконного видобування. За оцінками правоохоронних органів та фахівців цієї справи, незаконний видобуток бурштину в Україні перевищує здобуток держави у 5-6 разів. Легкість видобування та слабкий державний і громадський контроль за розподілом земельних ділянок сприяє тому, що в країні поширюється напівкримінальний рух копачів та продавців коштовного каміння. Держава з цього приводу щорічно втрачає десятки мільйонів доларів.


0

4900