Віталій Петровський

PR та медіа-координатор

Віталій Петровський: Чи є майбутнє у видобутку літія в Україні

Завдяки стрімкому розвитку промисловості та появи новітніх технологій в різних галузях господарства, особливої уваги на сьогоднішній день заслуговують рідкісні корисні копалини. Технічний прогрес спонукає людство постійно шукати нові джерела рідкісних елементів, завдяки яким вдасться на деяких термін вирішити світовий попит на групу рідкоземельних елементів. Літій як раз і є тією рідкісною копалиною, попит на яку зростає с кожним днем.

Проблема полягає в тому, що на сьогодні літій є ключовим елементом для виробництва акумуляторів, причому як у бітовому сенсі, так і у великих промислових масштабах. Уперше батареї з використання літію з’явились у середині 70-х років XX століття, тоді як масове використання літієвих акумуляторів почалось вже у 90-х роках минулого століття. Головна причина різкого росту попиту на подібні акумулятори стала поява різного роду пристроїв та механізмів, рух або експлуатація котрих здійснювалась за допомогою електричної енергії.

Основні сфери та галузі використання літію

Стрімкий розвиток електроніки, інших галузь промисловості всі галузі сучасної економіки. З точки зору промислового використання, літій має важливе стратегічне значення. Країна, що володіє сьогодні родовищами це рідкоземельного елементу, технологіями виробництва металевого літію можуть мати постійний приплив твердої валюти в скарбницю. Літій інтенсивно використовується у виробництві хімічних джерел струму у вигляді акумуляторів та гальванічних елементів з твердими електролітами. Крім виробництва акумуляторів та інших хімічних джерел струму, літій використовується в металургії в якості добавки при виплавці алюмінію. Додавання в процесі плавки карбонату літію забезпечує стійке опір готовому алюмінію корозії.

Поряд з використанням літію в промисловому виробництві, літій продовжує залишатися на сьогоднішній день одним з важливих компонентів ракетного палива, сировиною для створення багатошарових компонентів ядерної фізики. Планується інтенсивно використовувати літій в атомній енергетиці і в області мікроелектроніки. За рівнем витрат на видобуток і виробництво, металевий літій є найбільш затребуваним матеріалом. Дуже високий рівень рентабельності, як процесу видобутку, так і процес подальшого промислового використання цього металу.

Україна в цьому плані займає досить дивну позицію. Маючи в своєму розпорядженні такі запаси і розуміючи, що найближчим часом попит на літій може зрости в 5-7 разів, не намагається нічого робити.

Основна сфера застосування літію – це практично дженні найбільш рудоносні родовища літію, видобуток, промислове виробництво і комерційне використання знаходиться на вкрай низькому рівні. На сьогоднішній день літій використовується в основному для виробництва іонно-літієвих акумуляторів і в якості компонента для виготовлення ракетного палива. Вітчизняні підприємства, що займаються виготовлення обладнання і сировини на основі літію в промислових масштабах, можна перерахувати по пальцях. Це компанії в Харкові та Донецьку, Запоріжжі та Одесі, що випускають іонно-літієві акумулятори, Алюмінієвий завод у Запоріжжі, компанія Хімволокно ” в Черкасах і Вінниці. Особливе місце у промисловому використанні літію займає Дніпродзержинський хімічний комбінат і Компанія «Стирол», що випускають ракетне паливо, скло і синтетичні волокна.

Незважаючи на постійний попит не тільки на металевий літій, але і на промислові вироби з вмістом літію, Україна продовжує залишатися в числі аутсайдерів в плані економічно-виробничого використання літію.

Світові запаси літію. Родовища літію в Україні, їх масштаби видобутку

За даними міжнародних інституцій у галузі геології, міжнародних консалтингових компаній, світові запаси літію на сьогоднішній день складають 28 млн. тонн. Причому береться до уваги, що береться до уваги дані тільки за розвіданими родовищами. Скільки в природі є цього металу, можна тільки припускати. Моделюючи ситуацію з розташуванням і потужностями відомих на сьогодні основних родовищ літію, учені припускають наявність у земній корі до 11 млрд. тонн цього рідкісного хімічного елемента. Основними країнами – експортерами літію в світі сьогодні є Чилі, Австралія, Китай і Аргентина. На частку Чилі припадає до 45% світового видобутку літію, а от Китай в останні роки зумів значно розширити масштаби видобутку літію в країні, збільшивши свою частку в світовому обсязі видобутку до 13%.

Україна являє собою унікальну держава, яка судячи з наявних запасів літію, претендує на входження в ТОП 10 найбільших країн – експортерів цього металу. Однак через відсталість гірничодобувної галузі та згортання за останні 10-15 років обсягів промислового виробництва, Україна сьогодні знаходиться в третьому десятку країн, які мають свої родовища і власне виробництво літію. Ціни на літій постійно зростають, а постійний попит на цей метал, тільки сприяють збільшенню вартості літію. Сьогодні тонна літію коштую від 3 до 6 тис. доларів США у відповідності від виду металу та його фізичних властивостей. Цікавий той факт, що вартість літію у різних видах може постійно збільшуватися, глядячи на обсяги виробництва алюмінію та іонно-літієвих акумуляторів.

Україна має найбільші родовища літію у Європі, більшість з яких не поступається ринковій ціні багатьом родовищ Південної Америки та Австралії. Особливе значення має Єсаулівське родовище на Донбасі, потужності котрого становлять понад 300 млн. тон. Основним джерелом літію на цьому родовищі є сланці карбону. Другим по потужності та розвитку інфраструктури становить Полоховське родовище на Кировоградщині, де літій видобувають у пегматоїдно-гранітних шарах. Менш розвинуті – Станкуватське і Шевченсківське родовища літі. Загальна потужність родовищ складає понад 500 млн. тонн, а собівартість усіх родовищ України становить понад 1 трлн.400 млрд. доларів. Сума просто фантастична.

За останні роки існуючи родовища пережили занепад та руйнування, але наприкінці 2013 року декілька вітчизняних компаній почали відроджувати родовища літію, орієнтуючись значним чином на експорт сировини в країни Європи та Китаю. Зовсім недавно в Україні були відкриті два родовища на Закарпатті, це Бийганське та Берегівське родовище, загальний обсяг руди в яких становить 290 та 55 млн. тон відповідно. Експлуатація останніх родовищ планується за участю деяких компаній з США, та південної Америки.


0

1826