Реформа податкової системи: плюси і мінуси ССО

Спрощена система оподаткування ( ССО) обліку та звітності є основним інструментом підтримки малого бізнесу в Україні. Але його ефективність може бути як високою так і низькою. Про це мовилось під час круглого столу «Спрощена система оподаткування: перша спроба економічної оцінки».

За словами учасників, потенціал малого бізнесу в Україні не використовується повністю. Оскільки точки дотику бізнесу та державних органів влади створюють корупційні ризики та несуть додатковий тягар для бізнесу, тому регуляція в даній сфері повинні приділятися особлива увага. На їх думку, рішення стосовно ССО має передувати всебічний економічний аналіз цієї системи та оцінка ефектів її функціонування. Попри досить тривалу історію існування ССО в Україні сьогодні майже відсутні спроби комплексно оцінити її функціонування в економічному вимірі.

Спрощене оподаткування має враховувати поточний рівень та особливості розвитку економіки, зокрема роль малого та особливості сектору малого та середнього бізнесу, які міняються з часом.

Наявність різниці у податковому навантаженні за різних режим оподаткування може призводити до зменшення надходжень від податків, передбачених загальною системою оподаткування, особливо у короткостроковій перспективі. В той же час ефективне ССО може значно прискорити розвиток підприємництва і сприяти детінізації, що призведе до надходжень до бюджету.

Ключові принцип майбутнього реформування економіки — це перехід на систему безготівкових електронних платежів.

Так, за словами спікера, на сьогодні, в Європі та Сполучених Штатах економічна наука грає одну з вирішальних ролей. А у нас підходи дещо інші. Американська та європейська економічна спільнота вважає, що передовими будуть країни, які в найближчі 10-20 років повністю перейдуть на безготівкову систему платежів. Це як підготовчий етап до масштабної податкової реформи, у якій не йдеться про ті речі, про які  зараз говорять в Укораїні. Коли зміст всієї реформи зводиться до тотального спрощення системи. У Європі намагаються прибрати часовий податок. Україна у своїй податковій реформі орієнтується на вчорашній день, на ті дерективи, які існують сьогодні у Європейському союзі, але на той момент, коли вони запрацюють в Україні, вони вже будуть неактуальними.

Зокрема, думки учасників круглого столу дещо розішлись. Одна частина висловилась на користь збереження Спрощеної системи оподаткування. Оскільки, вона сприятиме детінізації економіки. Інша частина, навпаки, запевнила, що Спрощену систему потрібно скасувати.

0

1786