Віталій Петровський

PR та медіа-координатор

Реформа медицини в Естонії: що корисного для України

У перші ж роки незалежності Естонії сфера охорони здоров’я відчула суттєві зміни. Республіка спочатку скасувала безпосередньо Міністерство охорони здоров’я, а потім і інші державні установи. Такі заходи забезпечили нормальне функціонування усієї системи охорони здоров’я країни без втручання чиновників. У 1990 році був здійснен перехід на фінансування системи охорони здоров’я за рахунок  коштів, отриманих в результаті надходжень соціального медичного страхування та здійснена децентралізація всієї системи фінансування галузі.

Правову базу реформування в медицині галузі відобразили закон про медичне страхування 1991 року та закон про організацію надання медичних послуг 1994 року. У 2000 році Фонд медичного страхування Естонії, скорочено ЕФМС, отримав статус самокерованої публічно-правової організації, а слідом в 2002 році був прийнятий закон про зобов’язальне право, що встановив новий характер правових відносин між пацієнтами та медичним персоналом. В країні існує нова законодавча база, та медичне обслуговування здійснюється відповідно до європейських стандартів.

Ключова структура всієї системи – це лікарняна каса. Незалежно від свого доходу, кожен найманий працівник в Естонії повинен перерахувати в медичну касу суму у розмірі 13% від отриманої зарплатні, для працюючих на себе – 20%. Держава зараз сплачує страхові внески за тих, хто тимчасово перебуває у відпустці по догляду за дитиною, або за зареєстрованих безробітних протягом не більше 9 місяці, та за людей, які доглядають за інвалідами. З кінця 2002 року дозволено добровільне страхування для тих верст населення, хто таким чи іншим чином залишився без медичної страховки. У разі добровільного страхування страховий внесок становить 13% від середньої заробітної плати в країні за попередній рік.

Рада лікарняної каси обов’язково визначає перелік захворювань та операцій, які фінансуються з бюджету. Усі існуючи лікарні в Естонії самостійні та незалежні, самі закуповують обладнання та ліки, ведуть будівництво додаткових корпусів лікувальних закладів, визначають рівень зарплати медиків та відповідають за охорону здоров’я перед місцевою владою. Сімейні лікарі зараз існують загалі, щось на зразок приватних підприємців. Вони повинні орендувати приміщення, укладати договори з лікарняною касою та місцевими комунальними установами на обслуговування. У кожного сімейного лікаря є список постійних, теріторіально закріплених за ним пацієнтів. Мінімальна кількість осіб  у такому списку складає понад 1200, тоді як максимальна кількість пацієнтів складає понад 2000 осіб. Крім того, пацієнти можуть в будь-який час змінити сімейного лікаря.

До переліку основних послуг, що надаються сімейними лікарями, відносяться достатня кількість медичних послуг:

діагностичні процедури;

лікування загальних захворювань;

консультування з питань здоров’я, профілактиці захворювань та зміцнення здоров’я.

Сімейні лікарі регулюють в подальшому доступ паціентів о більшості фахівців. Для лікування  в умовах стаціонарного відділення, окрім випадків невідкладної медичної допомоги, необхідно мати направлення від сімейного лікаря з вказівкою на попередній діагноз. Без відповідної рекомендації  можна звертатися до фахівців окремого переліку: офтальмологів, дерматологів та венерологів, до гінекологів, психіатрів та стоматологів. Травмами опікуються травматологи та хирурги.

В основу стратегії реформи охорони здоров’я Естонії були покладені завдання укрупнення лікарень та концентрація наявних медичних ресурсів. Так  у 1991 році в Естонії на 1,3 млн. осіб населення приходилось лише 120 лікарень, які відповідали доволі невисоким радянським стандартам. Зараз кількість лікарень складає всього 20, а кількість лікарняних ліжок скоротилася з 18 тис. всього до 4,5 тис. Зате рівень обслуговування значно зріс. Лише за два пострадянських десятиліття термін середнього перебування в лікарні скоротили з двох тижнів до п’яти днів перебування в умовах стаціонарного лікування. Нова організація медичної допомоги в країні формує не тільки нову психологію потенційних пацієнтів, але значно сприяє зросту якості  обслуговування. Естонці намагаються менш хворіти, та більше уваги  приділяти засобам профілактики. Адже, якщо людина втратила роботу за хворобою, лікарняна каса має можливість підтримувати його тільки два місяці, а виплачені в лікарняну касу внески втрачаються.

Сьогодні середня зарплата лікаря в Естонії становить приблизно 2000 євро. Це звичайно в 3-4 рази менше, ніж в сусідніх скандинавських країнах, та в других країнах Європи, але в 10 разів більше ніж в Україні. Середня тривалість життя в Естонії становить за даними ОНН – 76 років, що на кілька років більше, ніж за часи радянської медицині.

Головна відмінність медичної реформи в Естонії, полягає в тому, що великими функціями наділені середній та молодший персонал лікарень. Звідси він більш кваліфікований. В Естонії в реанімації медичні сестри повністю займаються доглядом за хворими, володіють абсолютно всією складною апаратурою, можуть провести реанімацію в повному обсязі самостійно, якщо хворий інтубірован попередньо. У них є своя, сестринська історія хвороби, свої печатки, тобто сестра – це повноцінний фахівець зі своїм колом обов’язків і відповідальності. Нормальну вагітність і пологи від початку до кінця ведуть акушерки, представники молодшого медицинського персоналу. Зрозуміло, при будь-яких сумнівах підключається лікар, але все одно почуття відповідальності у сестер за хворих обов’язково присутне. Для підтвердження своєї кваліфікації, раз на 5 років лікар або сестра повинні обов’язково набрати 300 балів, отриманих протягом цих 5 років на конференціях, усіляких школах та майстер-класах, в перерахунку, 1 бал = 1 година. Раз на рік фахівець розробляє план навчання і вибирає саме ті курси, які найбільш цікаві для нього, або ті курси та навчання, де необхідно підвищити  свій рівень  підготовки. Таке навчання оплачується лікарнею.

Ще однією суттєвою відмінністю, є поведінка в лікарні близьких та друзів хворого. У реанімаційному відділенні вільне відвідування, тому окрім бахілів ніхто не вимагає ніяких халатів та масок.

Електронна медицина та електрона система урядування, це саме ті моменти з якими Естонія сьогодні має пишатися. У кожного громадянина країни існує пластикова картка зі спеціальним чипом, так звана ID-карта. За допомогою цієї картки можна через інтернет подивитися цікаву інформацію, отримувати необхідну довідку з відомства, ставити свій власний підпис на електронних документах, здійснювати необхідні платежі тощо. З 2005 року в країні існує єдина медична база даних до якої заносяться всі звернення пацієнтів до лікарів, враховані всі попередні діагнози, призначення, результати аналізів, рентген знімки та результати КТ-МРТ-УЗД досліджень. Доступ до бази для лікарів виконується за допомогою ID картки. Запис на прийом до лікаря виконується через інтернет. Рецепти на ліки хворому виписується у електронному вигляді, тому в аптеці достатньо пред’явити ID картку. Аналізи та дослідження з’являються в історії хвороби відразу в електронному вигляді, тому кожен може самостійно  роздрукувати необхідну інформацію. Якщо щось не було занесено в базу даних, лікарняна каса не сплатить. Усі рахунки виставляються теж у електронному вигляді. На кожному робочому місці лікарів і сестер обов’зково є комп’ютер, підключений до інтернету.

Безумовно, цілковито природньо, що саме в цій досконалій системі існують і мінуси. Багато хто скаржиться і на існуюче 13-відсоткове відрахування з зарплатні, та на малий час перебування хворого в лікарні, але особливо у тяжких випадках проте цього факту ніхто не заперечує. Всім відомо що комерціалізація лікарень призвела до більш якісного обслуговування, тому нове покоління естонських медиків стрімко освоює нові технології та готове до ще більш радикальних змін в системі охорони здоров’я. За повідомленнями  естонської преси, уряд країни на цьому результаті зупинятися не збирається.

Таким чином, протягом останніх 20 років, Естонія спромоглась впровадити у себе обов’язкове медичне страхування, суттєво підвищити якість та кількість медичних послуг, суттєво  поліпшити соціально-демографічні показники, такі як тривалість життя, дитяча смертність по всієї країні. На даний час, за висновком авторитетних експертів з міжнародної організації Health Consumer Powerhouse HCP, які проаналізували стан медичної допомоги та послуг в країнах Євросоюзу, система охорони здоров’я Естонії належить сьогодні до ряду кращих в Європі. Так, у 6 головних категоріях, які базуються на 34 показниках, Естонія набрала високу кількість балів 669 зі 1000 можливих, що дозволило країні опинитися на 10-му місці в загальному рейтингу. В категорії Bang for the Buck, тобто, краще співвідношення ціни послуг та якість, з урахуванням ВВП,  Естонія стала переможцем.


0

2152