Олександр Носаль про крах коаліції та що робити далі

Після провалу відставки стало зрозуміло, що Верховна Рада не виконує своїх конституційних обов’язків і не дає професійної оцінки роботі уряду

Минулий тиждень був наповнений доленосними для країни подіями. Не відбулося відставки уряду. Відбувся вихід двох фракцій з коаліції. Пролунали звинувачення у олігархічній змові. БПП повернув депутата Барну. Стало остаточно зрозуміло, що відтягувати Яценюка від крісла доведеться саме так, як це робив Барна.

Очевидно, що Арсеній Петрович – збитий камікадзе, і в найближчі кілька років повернутися в політику з таким рейтингом навряд чи зможе. Тобто за свою репутацію він уже не особливо переживає, з ганьбою жити навчився. А це означає, що ці півроку прем’єрства перед відставкою можуть бути ще більш провальними для країни. Особливо враховуючи те, як його підтримали олігархи, і те, що приватизацію починатиме саме цей уряд, де профільний міністр-технократ у відставці, і невідомо, хто виконуватиме його функції.

Яценюк все ще прем’єр-міністр, але говорити про нього можна вже  в минулому часі. Аналізувати роки його урядування. Вказувати на його і наші помилки, які не мають бути допущені з майбутнім прем’єром, хто б ним не став.

Головна претензія, яку можна закинути Яценюку та його уряду, крім корупції, з якою і так все зрозуміло, – відсутність системного бачення. Реформи, які відбувались, є точковими та несистемними. Уряд не пропонував суспільству візії та стратегії реформування країни: “картинки” не було. А якщо немає “картинки”, то, звичайно, неможливо визначити, чи наближаємося ми до неї, і можна як завгодно довго продовжувати розказувати про те, що радикальні реформи рішуче йдуть і мають бути продовжені.

Це як у відомому афоризмі з прекрасної дитячої книжки: “Якщо не знаєш, куди йти, то підійде будь-яка дорога”. От ми і продовжуємо йти: невідомо куди і невідомо якою дорогою. Ні, рік тому ще були спроби прописати стратегію, розробити стратегічні документи. Була і коаліційна угода, і урядова програма, і “Стратегія 2020”. Хтось зараз пам’ятає про ці документи? Хтось ними користується, звіряє курс, звітує по ним? І це проблема не самого лише прем’єра – це системна криза. Давайте будемо відвертими: чи громадянське суспільство вимагало цих звітів? Регулярно, системно моніторило діяльність уряду? Чи була проведена широка адвокаційна кампанія щодо таких звітів, подібно до кампанії боротьби з кнопкодавством, щоб суспільство у широкому сенсі зрозуміло і підтримало важливість таких вимог? Очевидно, що ні, і це треба визнати.

А це значить, що за наступного уряду суб’єктам громадянського суспільства потрібно кардинально перебудувати формат своїх відносин з владою і взяти частину відповідальності на себе. Очевидне рішення – потрібен детальний план проведення реформ і колективний орган, що складатиметься з представників громадянського суспільства, незалежних експертів, професіоналів, представників бізнесу, який прийматиме звіт уряду і даватиме оцінку його роботі. Склад цього органу і формат його роботи не має викликати жодних запитань. Довіра суспільства – перш за все, адже оцінкам і висновкам такого органу має довіряти суспільство.

Після провалу відставки стало зрозуміло, що Верховна Рада, на жаль, не виконує своїх конституційних обов’язків і не дає професійної оцінки роботі уряду. Так само не може сам себе оцінити і уряд. Точніше, він оцінює, але завжди ставить “відмінно”. Суспільство у широкому сенсі свою оцінку Кабміну і Верховній Раді дає тільки на парламентських виборах (які у сьогоднішній ситуації видаються неминучими). Саме тому існування такого колективного органу у сучасних умовах видається хорошою ідеєю. Ми не повинні опускати руки.

Ми не можемо звинувачувати одного лише Яценюка, хоча він повністю провалив свою роботу і вкрав у суспільства головне – надію на те, що позитивні зміни у цій країні можливі. Ми не можемо сподіватися, що усі негаразди зникнуть з відставкою чинного прем’єра. Ми, як громадянське суспільство, маємо ідентифікувати системні проблеми і професійно їх вирішувати, щоб перестати ходити по колу і раз за разом повертатися до тієї ж драми, але з різними акторами.

0

61499