Олександр Носаль

CEO and Founder

Олександр Носаль: Де залягає український бурштин

Україна має великі родовища бурштину, який дуже ціниться своєю різноманітністю забарвлень і має вище вартість, ніж прибалтійський бурштин. В Україні є 3 області, які мають великі родовища бурштину: Волинська, Житомирська і Рівненська. Ці відкриті родовища мають сукупний запас бурштину більше ніж 100 тон, але це є приблизні підрахунки, оскільки вищевказані області мають багато нерозвіданих родовищ. Також уздовж Дніпра тягнеться чимала янтарна геологічна провінція.

Бурштин в Україні видобувається чи не лопатою. За допомогою помпи вода під тиском подається до свердловини, завдяки чому з неї вимивається ґрунт з певним вмістом бурштину. Оскільки бурштин залягає на невеликій глибині (3-7 метрів), його можна видобувати кожен день майже 9 місяців на рік. Якщо казати про видобуток бурштину в Україні, то цей обсяг складає приблизно 270-300 тон на рік. З цієї маси 200 тон бурштину складає крупну фракцію, ціна деяких великих екземплярів сягає вартості золота. Тому дуже складно підрахувати достовірну суму збуту цього каменя. Для прикладу, Росія видобуває 270 тон бурштину, з яких тільки 60 тон крупної фракції.

Бурштин: «чорний» видобуток

На українських просторах нелегально видобувається в 5 разів більше бурштину аніж легально. «Чорний» видобуток бурштину в місцях його залягання займає основний напрямок економіки, тому що цим видобутком займаються різні верстви населення: від школяра до депутата. Оскільки державні надра України належать її населенню, то держава могла б накопичувати бюджет за рахунок видобутку та збуту бурштину, але за рахунок того, що законодавство про регулювання галузі з надр не досконале – здобуті кошти осідають в карманах людей, під «захистом» яких «чорний» видобуток здійснюється. За підрахунками в 2014 році було видобуто бурштину на 500 мільйонів доларів США, а в бюджет від цієї значної суми не потрапило ані копійки.

Люди сімейними підрядами нелегально видобувають бурштин щодня на сотні доларів США навіть не дивлячись на те, що Україна не має ринку збуту в цій галузі – бурштин успішно збувається в сусідній Польщі, де найбільшим місцем з продажу балтійського/українського бурштину є біржа в місті Гданськ. Не дивлячись на те, що Польща самостійно не видобуває бурштин, а якщо і видобуває, – то в малій кількості, вона успішно його збуває в такі країни, як Китай, США та інші країни Європи та Ближнього Сходу.

«Чорний» видобуток бурштину не тільки негативно впливає на економіку країни, але й на її екологію, оскільки після такого способу видобутку залишаюється так званий «місячний пейзаж», який має безліч земляних насипів і воронок .

Процвітання «чорного» видобутку бурштину в Україні відбувається завдяки тому, що в країні відсутній закон, який регулював би його видобуток, не дивлячись на те, що у Верховній Раді криються пилом законопроекти з цього питання. Можливо комусь це на руку?! Як за такої прибутковості точаться чутки про банкрутство ДП «УКРБУРШТИНОМ»? Напевне хтось на цьому дуже добре заробляє…

Український бурштин: перспективи на майбутнє

Наразі говорити про перспективи видобутку українського бурштину дуже складно, оскільки сьогодні ця галузь має такі проблеми:
1. Перша – це вартість бурштину. Видобутий бурштин «здають оптом» прямо на місці видобутку посередникам, які за три ціни збувають його за кордоном. Але громадяни не мають іншого виходу ніж віддавати бурштин майже задарма, адже гроші їм потрібні сьогодні. Для того, щоб економіка України мала хоча б якусь користь від збуту бурштину, потрібно, щоб саме держава приймала цю копалину за конкурентною вартістю і реалізовувала на світовому ринку.

2. Друга – шкода, що завдається екології. Потрібно встановити екологічні умови та обмеження щодо процесу видобутку бурштину. Необхідно регулювати видачу державних ліцензій на ділянки з видобутку бурштину, а також створити спеціальний державний орган, який проводитиме технічний нагляд за процесом видобутку бурштину.

3. Третя – «кришування». Задля спокійного видобутку бурштину на певних ділянках людям, які бажають цим займатися, необхідно сплатити данину особам, які нелегально, більше того – незаконно, здійснюють контроль за цією територією. Не є новиною і те, що в цих схемах задіяні правоохоронні органи та чиновники, тому потрібно застосовувати заходи з виявлення та присікання таких інцидентів, встановлювати міри покарання та формувати прозору систему отримання дозволів на видобуток цього каменя.

«Чорний» видобуток бурштину набув таких обсягів, що його неможливо викорінити. Задля повної легалізації видобутку бурштину необхідно прийняти комплекс чітко сформованих і зрозумілих законів зі встановленими рамками відповідальності. Також необхідно розробити певні механізми видобутку бурштину легальним шляхом простими громадянами, у власності яких є ділянки, що містять бурштин.

Наша країна є однією з лідерів, а, можливо, і лідером в галузі з видобутку бурштину. Всі труднощі зводяться до того, що ми не навчилися правильно обробляти добутий нами камінь. В Україні немає жодного центру збуту бурштину, такого, як наприклад, в Гданську, Вільнюсі, Ризі. Незважаючи на те, що український бурштин є найкращим у світі, ми не провадимо жодних заходів для того, щоб заявити про нього на весь світ. Щоб розвинути цю галузь, створити тисячі робочих місць та отримати податкові надходження до бюджету країни необхідно залучити іноземних спеціалістів та керівників, які мають великий досвід та чудово розуміють як працює бурштиновий ринок.


0

19416