Олександр Носаль

Виконавчий директор МЦР, засновник

Олександр Носаль: Нємцов. Підсумки

27 лютого в Москві загинув Борис Нємцов – російський політик, державний діяч, колишній віце-прем’єр Російської Федерації, член Координаційної ради російської опозиції, організатор акцій протесту в Росії. Підтримував Помаранчеву революцію, Євромайдан, засудив анексію Криму та закликав зупинити війну проти України.

Нємцов був одним із найяскравіших губернаторів 1990-х. У 1991 очолив Нижньогородську область. У грудні того ж року запросив економіста Григорія Явлінського для проведення економічної реформи. Завдяки розробленій програмі лібералізації цін в області відбулася стабілізація економіки, частково забезпечена першим у РФ випуском облігацій обласного займу. Борис Нємцов запровадив правила вільної ринкової економіки, спростивши процеси реєстрації нового бізнесу та ввівши податкові канікули для підприємців. Також розпочав програму адресної соціальної допомоги та залучив чимало інвесторів. За губернаторства Нємцова офіційні візити до області мали лідери багатьох країн, зокрема і колишній прем’єр-міністр Великобританії Маргарет Тетчер. Борис Нємцов реалізував програми забезпечення житла для військовослужбовців, будівництва підприємств з переробної промисловості, газифікації сіл, одним із перших дозволив вільний обіг сільськогосподарських земель. Задля налагодження вантажних перевезень запустив програму, пов’язану з передачею в приватну власність автотранспорту. Згодом реформи, які почав Нємцов, стали запроваджувати і в інших регіонах країни.

upload-TASS_2522493-pic4_zoom-1000x1000-68660

У 1997-му році Борис Нємцов перейшов в уряд, обійнявши посаду першого віце-прем’єра, і керував реформами в соціальній сфері та ЖКГ, займався питаннями будівництва та антимонопольної політики. З квітня по листопад 1997 року він також був міністром палива та енергетики, а пізніше став членом Ради безпеки Росії. За ініціативи Нємцова була затверджена державна програма підготовки управлінських кадрів та запроваджено конкурс серед компаній, що претендують на держпостачання.

upload-RIAN_01113666.HR.ru-pic4_zoom-1000x1000-96297

За даними опитування фонду «Громадська думка», в квітні 1997 року за Бориса Нємцова готові були проголосувати на президентських виборах 29% росіян – більше, ніж за лідера КПРФ Геннадія Зюганова. Однак після дефолту Нємцов покинув уряд, написавши прохання про відставку. Пізніше очолював рух «Росія Молода», а в 1999 році – партію «Союз правих сил». Став депутатом Госдуми.

На виборах у 2003 та 2007 СПС не подолав 5% бар’єр, Нємцов перейшов до позапарламентської опозиції. У лютому 2008 року опублікував свою доповідь «Путін. Підсумки», згодом вийшло ще ряд доповідей, присвячених Путіну та корупції в російській владі. У грудні цього ж року Бори Нємцов стає одним із засновників та лідерів Об’єднаного демократичного руху «Солідарність», у 2012 році – співголовою політичної партії «РПР-Парнас». У 2013 році обраний депутатом Ярославської обласної думи. Брав участь в акціях «Стратегії-31» та був одним із членів оргкомітету мітингів «За чесні вибори» взимку 2011-2012 років. У 2012 році обраний до Координаційної ради опозиції. Був антикомуністом та активним прибічником похоронів Леніна: «Поки Леніна не поховають – нічого хорошого в Росії відбутися не може».

Критикував Росію за зовнішню політику стосовно України. У вересні 2014 року підписав заяву з вимогами «зупинити агресивну авантюру: вивести з території України російські війська та зупинити пропагандистську, матеріальну та військову підтримку озброєних прибічників самопроголошених ДНР та ЛНР».

upload-TASS_137770-pic4_zoom-1000x1000-17952

23 лютого в інтерв’ю для «Эхо Москвы» Борис Нємцов зазначив, що теракт у Харкові, Антимайдан в Москві та виведення українських військ з Дебальцевого пов’язані з божевільною політикою, агресією стосовно України. «Антимайдан був потрібний для того, щоб прикрити Путіна та його владу, власне, такий чорносотенний марш, проплачений більше схожий на фрік-шоу лише для того, щоб Путін, Ротенберг, Якунін і вся ця братва сиділа як можна довше. І творила беззаконня, в тому числі щодо України», – сказав він.

Причинами кризи в Росії вважав не так зниження цін на нафту («60 доларів – цілком нормальна ціна», – Нємцов), а агресію Путіна проти України, і, як наслідок, санкції. В одній з останніх розмов з журналістами говорив: «Путін почав смертоносну для нашої країни та для багатьох громадян політику війни з Україною».

Опозиціонер вважав, що для подолання кризи в Росії необхідні політичні зміни – проведення чесних виборів за участі опозиції та скасування цензури, припинення «цієї абсолютно вбогої, брехливої пропаганди, яка просто перевернула та з’їла мозок російських людей…» Проблему країни вбачав у її керівництві, а прізвище президента називав синонімічним слову «криза». «Коли влада зосереджується в руках однієї людини, і вона вічно править, все закінчується катастрофою», – вважав Нємцов.

Борис Нємцов разом із Алєксєєм Навальним, якого напередодні заарештували на 15 діб, були головними організаторами антикризового маршу, що мав відбутися 1 березня в Москві. «Політичні вимоги ключові: це негайне припинення війни з Україною», – заявив Нємцов 27 лютого. Серед вимог маршу також підвищення витрат на охорону здоров’я та освіту за рахунок скорочення військових витрат (зросли вдвічі за останні 3 роки та на 33% у порівнянні з минулим роком), доведення до судів всіх відомих антикорупційних справ, перерозподіл податків на користь регіонів, повернення виборів мерів та губернаторів».

Нємцов зазначав, що Україна є найбільш корумпованою країною Європи, навіть гіршою в корупції, ніж Росія. Говорив про необхідність економічних реформ для України: скорочення державного апарату, зниження податків та підтримання приватної ініціативи – акціонування, приватизації, малого та середнього бізнесі.

Будемо сподіватися, що українська влада і суспільство дослухаються до порад Нємцова і Україна піде шляхом реформ і змін.

Світла пам’ять…


0

1398