Барамідзе Гіоргі

Провідний експерт

Георгі Барамідзе: у Грузії ми проводили такі реформи, які дехто вважав безумством

Про хід реформ в Україні, участь молоді у реформуванні Грузії, в інтерв’ю МЦР розповів віце-спікер парламенту Грузії, експерт- реформатор Георгі Барамідзе.

Одна із особливостей команди Міхаїла Саакашвілі залучення молодих спеціалістів на керівні посади. Так, наприклад, Давід Сакваралідзе став заступником Генпрокурора в 28 років.

Так, міністру аграрної політики був 31 рік. Також прем’єр міністр і міністр молоді були молодими. Міністру  енергетики Александру Хетагурі було біля 30 років.  Так, у нашій команді було багато молоді, які проводили  реформи. Фактично всім з нашої команди  було до 40 років.

Так вийшло, що саме ця генерація людей у свій час отримала освіту у Грузії або закордоном і  встигли отримати невелику практику. Дуже важливо для нас було залучити людей без совкової свідомості.

Я б не сказав, що ми шукали людей за роками. Когось брали чи бракували тільки  через вік.  У нас було бажання залучати людей open -mind, які направлені в сторону прогресу.  Які не втомились від життя, у яких є здорові амбіції. Можливо, багато хто не був обтяжений сім’єю.

Також багато з них отримували набагато вищі зарплати за кордоном.  Але на наше прохання повернулись у Грузію. Зарплату ми їм забезпечили, але це не той рівень, який вони отримували за кордоном, працюючи і міжнародних фірмах, організаціях.

Ви назвали освіту здобута закордоном.  За якими ще критеріями ви підбирали молоді кадри?

Ті, які прийшли з політики, їх було не багато. В основному відбір проходив за рівнем професіоналізму і підтримка ліберальної економіки. Завдяки якій можна перемогти корупцію. Тому що головним запитом грузинського народу на той час була перемога корупції і відновлення територіальної цілісності. Це переплітається з Україною. Щоб перемогти зовнішнього ворога — потрібно перемогти в собі зло ці проблеми, які тобі заважають випрямитись і впевненим кроком йти вперед. Якщо ти повзаєш, то не зможеш це зробити.

Хто був ініціатором ідеї — залучити молоді кадри до проведення реформ?

Ініціатором всього у нас був Міхаїл Саакашвіллі. Це його підхід, його стиль, його бажання. Для нього все радянське дуже чуже. Тому на початку він навіть змінив вигляд грузинскьих міст перефарбувавши сірі, непримітні будинки в яскраві кольори. Хоча у нас не було багато грошей, ми намагались перефарбувати всі будинки, щоб країна не виглядала такою сірою. Але це також викликало певну критику.

В першу чергу у нас був ентузіазм змінити країну вивести країну з цієї сірості. А молодь саме зірви голова. Так, у них мало досвіду, але зате мало і негативного досвіду і заангажованості. Наприклад, як брати хабарі, “прокрутити” якусь схему, домовитись за посаду, шукати кумівські зв’язки. Вибирали, тих, хто працював за кордоном, для кого чужі корумповані підходи до роботи.

На початку у вас були сумніви чи брати молодь у свою команду? Це досить ризикований крок.

Так, звичайно. Але ми проводили такі реформи, що дехто вважав їх безумством.

Як реагували чиновники зі старої гвардії на звільнення і залучення молоді?

Реагували негативно. Нас часто критикували, говорили, що ми божевільні. Але коли люди побачили перші результати, то стало зрозуміло, що переможців не судять.

За словами одного з міністрів, високопоставлені чиновники у Грузії отримувати 4-5 тис. доларів. Такі зарплати були і у молодих спеціалістів?

Молоді спеціалісти отримували такі ж зарплати. Це залежало від посади, яку вони обіймали.  Заступники отримували менше.

Як відбувався набір на керівні посади. Проводили певні тести?

Що стосується набору на посаду міністра. Ми вивчали певних людей. Прем’єр міністра забрали з Ірландії, там він працював у енергетичній компанії. Ми бачили, що у нього є досвід, освіта.  Все розізнали про нього, його попередні досягнення на роботі, де він працював. Зрозуміли, що ця людина нам потрібна.

А ви залучали до роботи на керівні посади іноземців?

У нас така специфіка, що ми розмовляємо тільки грузинською мовою. Тому ми б із задоволенням запрошували. Хоча один із головних радників екс-президента Міхаїла Саакашвіллі американець. Згодом, він вивчив грузинському. Також ми багато спілкувались на англійській мові. Послом Франції у Грузії ми взяли етнічну грузинку з Франції.

Ви спостерігаєте за ситуацією в Україні. Як ви оцінюєте хід реформ?

Я бачу бажання проводити реформи у президента, прем’єр-міністра. Але потрібно відмітити, що робота у цій сфері недостатня.  Є прогрес, але темп дуже повільний. На сьогодні це питання державної безпеки України. Я неодноразово говорив, що Володимир Путін витрачає набагато більше грошей на контрмайдан, ніж на танки  чи артилерію на Донбасі. Це робиться для того аби підірвати Україну зсередини. Щоб народ був незадоволений. Нині люди терплять і чекають змін, от Путін чекає момент, коли люди втратять терпець і підуть проти влади. Цей сценарій у них добре відпрацьований.

Причина, в тому що немає монолітності  у владі, яка була у Грузії. В Україні проходять місяці коли когось призначать, когось звільнять, приймуть якісь закони.


0

988