Ебаноїдзе: Реформи треба розпочинати спереду, а не ззаду

Реєстраційна реформа, передача повноважень реєстраторів місцевому самоврядуванню, децентралізація-федералізація – головні акценти, на яких зупинилися експерти МЦР Джаба Ебаноїдзе та Олександр Носаль під час спілкування з журналістами за прес-сніданком.

Минулого тижня Парламент проголосував два законопроекти, що стосуються реєстраційної реформи: №2982 “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” і №2983 “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”. 70% ідей, що закладені у двох законопроектах взято від концепції, що була розроблена Міжнародним центром реформ. Проте часткові запозичення дадуть протилежний результат.

Джаба Ебаноїдзе розглянув усі підводні камені проголосованих законів та їхні наслідки. “Хто в Україні може сказати, що система реєстрації реформована? Реформа лише фасадна: черги, безпідставні відмови у реєстрації та корупційні схеми залишилися”, – зазначає грузинський реформатор і додає: “Реформи треба починати спереду, а не ззаду”.

Проголосовані законопроекти передбачають передачу функцій реєстрації органам місцевого самоврядування. З одного боку, за словами чиновників, лише так можна зруйнувати корумповану вертикаль. Проте корумпована зсередини система не залежить від рівня управління нею. “Якщо Мінюст не зміг викоренити корупцію, то місцеве самоврядування тим більше не вирішить цю проблему”, – розповідає Джаба Ебаноїдзе.

Його думку підтримує виконавчий директор МЦР Олександр Носаль: “У Грузії будинки юстиції – це кваліфіковані сервісні служби, де громадянин швидко отримує затребувану послугу відповідно до норм законодавства”.

Експерти розповідають, що викоренити корупцію у цій системі може конкуренція серед реєстраторів. В Україні 7000 нотаріусів – це чудово розгалужена мережа, яка може скласти не лише хорошу конкуренцію реєстраторам, але й надавати більш якісні послуги та приносити доходи в бюджет країни. Олександр Носаль акцентує увагу на відповідальності реєстраторів: “Якщо помилку при реєстрації зробить чиновник, то максимум, що його очікує – це звільнення (а зазвичай – догана або відсутність премії). Нотаріус же ризикує всім – бізнесом, репутацією, клієнтами”.

Джаба Ебаноїдзе вважає, що українська влада – слабка. Саме вона повинна виступати локомотивом реформ і приводити в Україну інвесторів. Інвесторам цікаво, яка система оподаткування, на скільки захищені права власності. Міжнародний рейтинг інвестиційно привабливих країн Doing business грунтується на 10 показниках, два з яких – це реєстрація бізнесу та реєстрація прав власності.

“Реєстрація – це універсальна функція і має залишатися в центральної влади. Держава повинна гарантувати своїм громадянам належний рівень надання цих послуг. У ситуації з інвесторами взагалі виходить нонсенс: центральна влада каже, що усе гарантує, але за реєстрацією звертайтеся в органи місцевого самоврядування” – пояснює суть змін Ебаноїдзе і додає: “Місцеве самоврядування в Україні тяжіє до феодалізму”.

Олександр Носаль звертає увагу на ще одну приховану загрозу таких нововведень: “Корупційна схема часто побудована і орієнтована на “місцевого царька”, у якого своя частка у грошовому еквіваленті. Коли держава дає функцію реєстрації на місця, разом з тим дає можливість впливати на місцевих жителів. Особливо такий тиск буде помітний в період виборів”.

Джаба Ебаноїдзе прогнозує, що через два роки реєстраційні функції повернуться назад на центральний рівень. Експерт переконаний, що зараз є група політиків, які зацікавлені, щоб функції реєстрації передати на місця.

Грузинський реформатор розповів про досвід реформи у Грузії і концепцію реформи, яка передбачає конкуренцію серед нотаріусів та державного реєстратора, фронт-офіси та бек-офіси, а також повністю вирішує проблеми черги, безпідставних відмов у реєстрації, викорінює корупцію та приносить дохід у бюджет.

Критично розглядають експерти МЦР і передачу функції реєстрації банкам. “Це дуже ризиковано, оскільки банк отримає всю базу даних і можливості тиску на громадян. Може виникнути конфлікт інтересів”, – розповідає Олександр Носаль.

Серед конструктивної критики експерти МЦР виділили два пункти, про які не згадує ні Міністерство юстиції зокрема, ні Уряд загалом: принцип екстериторіальності та зарплата чиновників.

“Корупція буде до тих пір, поки держслужбовці не отримуватимуть нормальні зарплати. Це те ж саме, що посадити собаку стерегти м’ясо і сказати йому: ти на вечерю отримаєш кусок хліба”, – роз’яснює причини корупційних схем Олександр Носаль.

Джаба Ебаноїдзе переконаний, що реформа реєстраційної служби повинна мати прискорені сервіси: хочеш – отримаєш потрібну послугу у визначений термін 5 днів, а можна отримати її за 15 хвилин, але за окрему суму, сплачену через банк. У Грузії така практика давала додатково 1/3 доходів цього відомства.

0

1150