Джаба Ебаноїдзе: На сьогодні саме СБУ найбільше псує митну систему України

Автор концепції реформи реєстраційної системи України, екс-заступник Міністра юстиції Грузії, а нині провідний експерт ГО «Міжнародний центр реформ» Джаба Ебаноїдзе в інтерв’ю МЦР поділився своїми думками щодо напрямків реформування української митної та податкової системи Експерт не лише критикує, але й вказує на шляхи вирішення проблем.

Нині Кабінет Міністрів України працює над реформою Держфіксальної служби. Так, урядовці планують передати повноваження Фіскальної служби Міністерству фінансів. Як ви розцінюєте цей крок?

Це нормально. Фіскальна служба має бути під Міністерством фінансів. Тому що Мінфін веде загальну політику і фіскальна служба має вписуватись в неї. Не можливо щоб Фіскальна служба вела свою політику. Мінфін має не тільки слідкувати за держбюджетом про і витрати, але й має розбиратись в тому як наповнювати бюджет. Це має створювати загальну картину.

Розкажіть, як загалом має проходити реформа Фіскальної служби?

Я зустрічався з багатьма робочими групами, місцевими та іноземними експертами, які готують концепцію щодо реформування Податкової системи. Але чомусь всі експерти акцентують увагу на тому, які податки потрібно залишити, а які скасувати. На разі розглядають можливість скасувати частину податків. Тобто з 27 залишити 8-9. Відбуваються серйозні дискусії на тему як скоротити кількість податків. Також як скоротити відсоткову ставку податків. Це звісно цікаво, але це другорядне. Впершу чергу в цих концепціях має бути відображено інституціональна частина. Як має працювати Фіскальна служба? Як потрібно вибудувати податкову систему? Про це в жодній концепції я нічого не бачив. Тому що якщо неправильно вибудована інституціональна система, то будь яка реформа приречена на провал.

Що ви маєте на увазі під інституціальною реформою?

По-перше, Фіскальна служба під Мінфіном має мати певну автономію. Начальник Фіскальної служби має мати повноваження щоб назначати звільняти співробітників. Щоб це залежало від нього і щоб жодні інші державні органи, а особливо силові структури не повинні втручатись в роботу.

Було б добре якби з Фіскальної служби відійшли силові структури такі як: СБУ, Прокуратура, МВС і Міноборони. Вони мають займатись своєю справою. Зараз така ситуація, що начальник Фіскальної служби навряд чи контролює, що відбувається на пунктах пропуску чи у платників податків. У СБУ дуже обширна функція боротись з економічною злочинністю і вони цю функцію дуже добре використовують для себе, але погано для розвитку економіки України.  Хтось має взяти на себе відповідальність і сказати, що потрібно скоротити функції СБУ.  Тоді вдасться покращити умови для ведення бізнесу. В результаті і привабити інвесторів.
На сьогодні саме СБУ найбільше псує митну систему України. Силовики мучать імпортерів і експортерів. Вимагають у них хабарі. Поки система так працюватиме, то жодна реформа Податкової чи Фіскальної служби не вийде. СБУ мають виконувати функції забезпечення внутрішньої безпеки. На митниці потрібно скасувати зайві процедури і спростити умови ведення бізнесу.

Що потрібно зробити в першу чергу?

Одним із найголовніших інституційних питань є зарплата. Якщо наприклад зараз зарплата у працівника фіскальної служби 1500 – 2000 грн. Як тут можна позбутись корупції? — Це неможливо. Коли держава працівнику митниці дає таку зарплату вона натякає, що б вони підпрацьовували.Щоб реально позбутись корупції потрібно створювати для фіскальної служби спеціальний фонд і з його допомогою видавати нормальні зарплати.

Як створювати фонд для Фіскальної служби?

Фіскальна служба надає певні послуги для платників податків так з цих послуг потрібно зробити сервіс за який доведеться платити. І якщо ці сервіси працюватимуть і платники податків платитимуть певну суму, яка йтиме в спецфонд. Так, спецфонд наповнюватиметься звідки можна буде виплачувати нормальні зарплати. Тобто зарплата має бути конкурентної на рівні з приватним сектором.

Також якщо окремі співробітники беруть нас себе відповідальність, певну роботу то їх потрібно заохочувати і давати хороші премії та бонуси. Але я чомусь цього не бачив у жодній концепції, запропонованій міністерством.

Існує думка, що якщо скоротити кількість працівників Фіскальної служби у два рази , то вдасться знизити рівень корупції

Це не правильно. Потрібно системно боротись з корупцією. Це не реформа — коли просто зменшують кількість працівників. Це лише робиться для того аби показати, що вони чимось займаються. Кількість працівників має бути відповідної кількості функцій Фіскальної служби.

0

1139